Li-Filerin , 40 Gbps hızında ve en iyi Wi-Fi'den 100 kat daha hızlı oldugu bildirildi

Yavaş bir kablosuz bağlantıyla hüsrana uğrarsanız, bağlantımızın 100 kat daha hızlı olacağını taahhüt eden li fi  (veya hafif tabanlı wi-fi) ' nin ticarileştirilmesini sabırsızlıkla bekleyen birçok insandan biri olabilirsiniz Bugün kullanın.
Çoğu li fi sistem, LED ampullerle veri iletmeye güveniyor; bu, teknolojinin laboratuardan dışa sistemlere ne kadar kolaylıkla uygulanabileceğine ilişkin bazı kısıtlamalar olduğu anlamına geliyor. Ancak araştırmacılar, bunun yerine kızılötesi ışık kullanan yeni bir li fi ile karşılaştılar ve ilk testte zaten saniyede 40 gigabitin (gbps) kırıldığı bildirildi.
Li-hy hype'yi kaçıranlar için iletişim sistemi, 2011 yılında , LED ışıklarının titremesiz şekilde titreşimi ile veri iletme fikrine dayanılarak ilk defa icat edildi - mors kodu çok hızlı oluyor, insan gözü için görünmez.
Laboratuar tabanlı testler, bu tür li fiilerin 224 g / sn'lik hızlara ulaşabileceğini göstermiştir . Gerçek dünyada 2015'te yapılan testlerde bu hız, hala evinizdeki ve ofislerinizdeki li-fi olasılığını merak uyandıran etkileyici bir 1 gbps'ye yavaşlattı -tek ihtiyacınız olan bir LED ampul.
Fakat LED tabanlı Li-fi ile ilgili bazı zorluklar var. Açıkçası, çalışmak için ışığın açılmasını gerektirmesi, yatakta karanlıkta uzanmayı unutabilir ve Facebook üzerinden zorlu indirme hızlarında dolaşabilir).
Ve normal wi-fi gibi mevcut LED li fi sistemleri de bağlı tüm cihazlara veri aktarmak için bir ampul kullanır, bu nedenle ona bağlı olan daha fazla cihaz yavaşlar.
Bu sorunları gidermek için Hollanda'daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Joanne Oh, li-fi konseptini alıp onunla birlikte çalışarak LED yerine zararsız infrared ışığa dayalı yeni bir sistem yarattı.
Kızılötesi li fi, yeni bir fikir değildir , ancak diğer çoğu deneysel sistem, kızılötesi ışın demeti için enerji yoğun hareketli aynalar kullanmaktadır; bu nedenle, ticarileştirme için çok umut verici olmamıştır.
Bunun yerine, Oh'in sistemi, hareketli parçalar olmadan veriyi göndermek için pasif antenler kullanır.
Rob Lefebvre Engadget'a "Bu yeni konsept, mevcut WiFi hızlarını aşmamakta ve parazitsiz bağlantılar sunmakla kalmamakta; burada hareket eden herhangi bir parça bulunmamaktadır ve güç gereksinimlerini daha da düşürmektedir" diyeyazmaktadır .
Eindhoven Üniversitesi tarafından bu hafta yapılan bir açıklamaya göre, bu hafta erken testler, sistemi kullanarak 2,5 metrelik bir mesafe boyunca 42,8 gbps'lik bir indirme hızına ulaştı.
Bunu bir perspektif haline getirmek için, Hollanda'daki çoğu insan için ortalama bağlantı hızı yaklaşık 17.6 mbps (2.000 kat daha yavaş) ve en iyi wi-fi sistemleri yaklaşık 300 mbps'de (yaklaşık 100 kat daha yavaş) azami düzeyde.
Ekip şu anda 42.8 g / sn hızının hakemli bir dergide yayınlanmasını bekliyor, bu nedenle şimdilik şüphelenilmeliyiz, ancak burada ve buraya daha önce yayın yapan Li-fi sistemi yayınlarını görebilirsiniz .
Şu anda bildiğimiz, sistemin kablosuz veriyi tavana monte edilmiş birkaç merkezi 'ışık anteni' yoluyla iletmesiyle çalışması.
Bu antenler ışınları, dalga boylarına ve açılarına bağlı olarak farklı yönde ışınları yayan ızgaralar kullanarak bir optik fiber tarafından beslenen doğrudan kızılötesi ışık ışınlarını yönlendirir; bu da güç veya bakım gerektirmez.

Her cihaz, kendi ışık ışını biraz farklı bir dalga boyunda alıyor; bu nedenle, aynı anda kaç akıllı telefon ve bilgisayar kullanıyor olursa olsun, bağlantı yavaşlamamalıdır.
Sistemlerin kullandığı kızılötesi ışık, 1.500 nanometre'den büyük olup, yaklaşık 200 terahertz frekans aralığına yerleştirilmektedir.
Karşılaştırma için, wi-fi, 2.5 veya 5 gigahertz frekanslı radyo dalgaları kullanır ve bu da daha fazla parazite neden olur. Ve veriyi iletmek için kullanılan kızılötesi ışığın dalga boyları retinadaki hücreler tarafından algılanamadığından, gözlerimiz için görünmez olurlar.
Infrared li-fi, yükleme hızları için henüz test edilmemiştir - şimdilik sistem yüklemeler için radyo dalgaları kullanacaktır.
Oh'nin projesi, sistem üzerinde çalışan daha büyük bir grubun parçasıydı - diğer projeler şu anda bu antenlerin bir alanı dolaştıkça çevrimiçi cihazları nasıl izleyebildiklerini araştırıyor ve böylece insanlar odalar arasında seyahat ederken bağlantı kesintiye uğramıyor.
Grup Başkanı Ton Koonen, bir basın açıklaması yaparak yeni teknolojinin ticarileştirilebilmesi için hala en az beş yıl önce olacağını söyledi ve "bu yeni tür kablosuz ağa bağlanacak ilk cihazlar yüksek veri olacaktı" Tüketiciler video monitörleri, dizüstü bilgisayarları veya tabletleri sever "dedi.
Bununla birlikte, hangi liyenin aradığına bakılmaksızın üstesinden gelmek için hala bazı engeller var.
Kızılötesi ışık görünür ışıktan daha malzemelerden geçebilir olsa da, her iki tür li-fi duvarlardan iletmek mümkün olmayacaktır - süper güvenli bağlantı tutmak istiyorsanız büyük olan, ama muhtemelen o kullanıcı dostu.
Cihazlarımızın bu gibi süper hızlı bağlantıları kullanacak kadar ileri olup olmadığı sorusu da var - veriler elektrik tabanlı cihazlarımızın etrafında gönderilmek üzere yavaşlatılmalıdır.
Ancak araştırmacılar bunu anlamaya çalışırken, şimdi umut verici iki li fi sistemin test edilip geliştirildiğini bilmek güzel.
Bilimte, rekabet, yenilikçilik için harika bir itici faktördür ve hangi türdeki Li-fi sisteminin önce piyasaya girdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MSI, büyüyen Ryzen anakart serisine X370 Krait Oyunu ekledi

Intel"ın yeni harikasi OPTANE SSD ' si ortaya cıktı!

DAVİD ROCKEFELLER 101 yaşında öldü!